Rys historycznny

Kasztelan Sierpc – Nazwy:

1926 r. – Klub Sportowy „Unia” Sierpc;

1967 r. – Klub Sportowy „Tęcza” Sierpc (połączenie KS Unia z KS Tęcza);

1968 r. – Spółdzielczy Klub Sportowy „Start” Sierpc ( połączenie KS Tęcza z SKS

„Start”);

14.03.1991 r. – Międzyzakładowy Klub Sportowy „Kasztelan”;

01.07.1996 r. - Miejski Klub Sportowy „Kasztelan” (połączenie MZKS „Kasztelan”

z KS „Marjoss” i TKKF przy Zakładach Piwowarskich w Sierpcu).

W Sierpcu piłkę nożna zaczęto uprawiać w 1921 roku. Jest to data udokumentowana, więc należy wnioskować, że w piłkę grywano, w formie zabawy, znacznie wcześniej.

W 1926 roku założono klub sportowy o nazwie „Unia”. Klub posiadał biało-zielone barwy. Pierwszy mecz „Unia” rozegrała z drużyną z Płońska. Debiut był zwycięski. Założycielami „Unii” byli: Kazimierz Wojtowicz i Feliks Szymski – pierwszy prezes klubu. Może by nazwać sierpecki stadion imieniem tych Panów? Byłaby to ciekawa idea, w pełni uzasadniona, bo obaj Panowie na trwale się wpisali w historię miasta i sportu sierpeckiego.

Od 1926 „Unia” rywalizowała z zespołami z powiatów płockiego, sierpeckiego, rypińskiego, gostynińskiego w podokręgu płockim Warszawskiego Okręgu ZPN. W 1935 r. powiat sierpecki wchodził w skład Płońskiego podokręgu Warszawskiego ZPN a od 1937 r. w skład Kutnowskiego podokręgu ZPN.

W okresie międzywojennym najgroźniejszego rywala miała „Unia” w osobie rypińskiego „Lecha”. Zwykle w Sierpcu „Unia” wygrywała wysoko, w Rypinie zwyciężał „Lech”. Bardzo dobry bilans sierpecka drużyna miała w spotkaniach z płockimi zespołami.

W okresie międzywojennym sytuacja materialna klubu była zła. Spowodowane to było brakiem poważnego podmiotu gospodarczego w Sierpcu, który by wspierał sport a także złą sytuację gospodarczą II Rzeczypospolitej. Ujemnie na sytuację klubu wpływało to, ze „Unia” była klubem apolitycznym, wszystkich sierpczan i nie korzystała z pomocy państwa, wsparcia organizacji katolickich jak np. TG „Sokół” czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej, które to organizacje miały drużyny piłki nożnej. Znaczny wpływ w budżecie klubu stanowiły wpływy z biletów (jednak dużo kibiców oglądało mecz „zza płotu” podobnie się dzieje dziś a każda złotówka jest dla klubu ważna) i z organizacji zabaw, co było częstą praktyką wszystkich organizacji w przedwojennej Polsce. Za transport, do bliżej położonych Sierpca miejscowości, służyły końskie furmanki, wypożyczane przez okolicznych rolników.

1 września 1939 r. została przerwana działalność „Unii”, jak i wszystkich instytucji polskich z powodu wojny wywołanej przez odwiecznego wroga Polski. Warto wiedzieć, że Polska była jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie, gdzie za uprawianie sportu groziła kara śmierci lub zsyłka do obozu koncentracyjnego, co też równało się śmierci.

Szybko po wyzwoleniu, jeszcze w 1945 roku reaktywowana została sierpecka „Unia” przez przedwojennych działaczy i piłkarzy z Feliksem Szumskim na czele. Zaraz po wojnie powstało w Sierpcu wiele klubów i stowarzyszeń sportowych, które miały swoje drużyny piłki nożnej, jednak najlepszą drużynę miała „Unia”.

W 1948 r. „Unia” awansowała do klasy B. Warto wiedzieć, że do 1960 r. występowano w systemie wiosna-jesień. Jednak w 1949 r. ujawnił się w klubie kryzys, finansowy i sportowy, który spowodował zawieszenie działalności klubu. Piłkarze występowali w innych sierpeckich klubach m.in. Kolejarz, Gwardia, Ogniwo, Sparta.

W roku 1957 reaktywowano „Unię”, która miała bardzo dobry start; pokonała m.in. „Znicz” Pruszków 4:0. Jednak kłopoty finansowe, jak zły duch, powracają. W 1959 r. drużyna zostaje wycofana z rozgrywek i w konsekwencji zespół został zdegradowany do niższej klasy. W latach 60-tych sierpecka drużyna występowała głównie w klasie B.

Sezon 1966/1967 drużyna skończyła pod nazwą „Tęcza”. Nastąpiło połączenie obu klubów. Jednak połączenie nie spowodowało zmian sportowych. Drużyna nadal grała słabo. W przerwie zimowej sezonu 1967/1968 klub zmienił nazwę na „Start”. Jednak pomimo zmian nazw, klub nadal borykał się z problemami, które spowodowały wycofanie klubu z rozgrywek sezony 1970/1971. W sezonie kolejnym, 1971/1972 drużyna nie wystąpiła. Drużyna, reaktywowana, w 1973 roku awansowała do klasy B.

W sezonie 1976/1977 powstały OPZN, wynikało to z nowego podziału administracyjnego kraju. W sezonie 1978/1979 sierpecki „Start” okazał się najlepszy w klasie A i awansował do ligi międzywojewódzkiej (płocko-skierniewickiej). W następnych sezonach „Start” zajmował środkowe lokaty ligi międzyokręgowej. W sezonie 1989/1990 w wyniku reorganizacji rozgrywek i przeprowadzonego, udanego dla „Startu” barażu z Kutnowianką, „Start” występuje w IV lidze (występuję w niej drużyny z województw konińskiego, włocławskiego, płockiego i skierniewickiego).

W klubie działały również inne sekcje. Duże sukcesy odnosiła sekcja piłki ręcznej np. na polu szkolenia młodzieży a także seniorów (drużyna piłki ręcznej grała w I lidze). Prężnie działała, pod wodzą A. Olechowskiego, i odnosiła sukcesy sekcja bokserska. Działała także sekcja lekkoatletyczna.

W 1991 roku przyjęta została nowa nazwa klubu: Międzyzakładowy Klub Sportowy „Kasztelan”, która w roku 1996 została zmieniona na Miejski Klub Sportowy „Kasztelan”. Sezon 2001/2002, mimo 6 lokaty w IV lidze, zakończył się spadkiem. Powodem była reorganizacja rozgrywek. W tym czasie duży sukces odniósł P. Krzysztof Stręciwlik, która prowadzona przez niego drużyna juniorów awansowała do Mazowieckiej Ligi Juniorów. W roku 2004 „Kasztelan” awansował do IV ligi ale ponowna przygoda z IV liga trwała sezon. Piłkarze zajęli przedostatnie, siedemnaste, miejsce i ponownie spali do ligi V. W sezonie 2008/2009 piłkarze „Kasztelana” kopali w lidze okręgowej. Powodem spadku do okręgówki była ponowna reorganizacja rozgrywek. Jednak okręgowy marazm trwał tylko dwa sezony. Od sezonu 2010/2011 „Kasztelan” grał w lidze IV a sezon następny zakończył na wysokim 4 miejscu. Obudziło to apetyty kibiców na ligę III. Zapewne byłaby to świetna promocja miasta i zachęciło by młodzież do zapisywania się do klubu i uprawianie sportu.

Jednak na tym idealnym tle zaczęły pojawiać się pierwsze rysy, które przerodziły się w poważne uszkodzenia. Po rundzie jesiennej sezonu 2012/2013 okazało się, że klub jest zadłużony, przed sezonem odeszło kilku podstawowych piłkarzy a do rundy wiosennej zespół miał nie przystąpić. Został odwołany stary zarząd, powołano nowy i zatrudniono nowego trenera.

Od klubu została odłączona sekcja piłki ręcznej; została przyłączona do klubu „Mazur”, który szkolił dziewczęta w piłce ręcznej i pod tą nazwą występuje w lidze. Co będzie dalej? Wszyscy mamy nadzieje, że „Kasztelan” dokończy rozgrywki i wszyscy wierzymy w utrzymanie w IV lidze. W ratowanie klubu włączyli się kibice. Gorąco zachęcam do zostania członkiem klubu. Aktywnym bądź wspierającym. Składka w skali roku nie jest duża.

Osoby pragnące lepiej poznać historię klubu odsyłam do genialnej pracy P. K. Stręciwilka „80 lat sierpeckiego klubu sportowego” dostępnej w sierpeckiej bibliotece. Z tej pracy zaczerpnąłem pisząc niniejszy artykuł.

Jacek Kowalski kibic Kasztelana Sierpc

11.03.13 r.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości